KANAMALAR NASIL DURDURULMALIDIR ?

 

Dışa olan kanamaları durdurmanın en etkili yolu, kanama bölgesine bası yapmaktır. Bu şekilde dışa olan kanamaların hemen hemen tümünü durdurabilirsiniz.

Batmış-saplanmış cisimleri çıkarmaya çalışmayınız. Bazen kanayan bölgeyi kalp seviyesinden yukarı kaldırmak, hareketsiz hale getirmek, kanama bölgesine kanı getiren atardamara bası yapmak gerekebilir. Çok zorda kalmadıkça asla turnike uygulamamak gerekir.

*Yabancı cisim batmış yaralarda ise; batmış olan cismi çıkartmaya çalışmayınız, boyunu kısaltmaya çalışmayınız direkt bası ile kanamayı durdurunuz ( yabancı cismin üzerine herhangi bir bası yapmayınız.), batmış olan cismi sabitleştirip hareketsiz hale getiriniz.

*Açık yaralanmalarda genel prensipler: Kanamayı kontrol ediniz, yarayı mümkün olduğu kadar temiz tutunuz, yara üzerindeki elbiseyi kesiniz, yarayı varsa steril su, yoksa normal su ile yıkayarak kir, toz, toprak gibi yabancı cisimleri temizleyiniz, yara içine batmış yabancı cisimleri çıkartmaya çalışmayınız, yarayı temiz, kuru, steril gazlı bezle sarınız.

*Organ kopması varsa; kopan parçada toz-toprak yabancı cisim varsa steril serum fizyolojik ile yıkayınız, kopan organı nemli bir gazlı beze sarınız, plastik bir torba içerisine koyunuz, bu torbayı buzluğa yada içi buz dolu başka bir poşete koyunuz

Kopan parçayı hiçbir zaman;

Isıtmayınız!!

Direkt su içine koymayınız!!

Direkt buz içerisine koymayınız!!